Rozpoznanie: Idiopatyczna choraba demielinizacyjna – przypadek do dalszej obserwacji
Poniżej znajdziecie fragmenty “Karty Informacyjnej Pacjenta”, którą otrzymałem przy wypisie ze szpitala po pierwszej hospitalizacji.
Przebywał w Oddziale Neurologii od 2010-01-13 do 2010-01-27
Wyniki Badań Diagnostycznych
Rezonans magnetyczny mózgu i pnia mózgu: (2010-01-15). Badanie MR dwufazowe głowy (T1, SE, ax, sag; T2, TSE, ax; FLAIR, ax, sag).
W istocie białej prawego płata czołowego obecne jest ognisko o wym. 7 x 1 1mm. 2 ogniska obecne są w prawej części trzonu ciała modzelowatego – wym. 10x7mm i 7x6mm (w płaszczyźnie poprzecznej). Poza tym struktury mózgowia bez widocznych zmian ogniskowych. Przestrzenie płynowe mózgowia i przymózgowe prawidłowej wielkości, symetryczne.
Wniosek: obraz zmian niespecyficzny. W różnicowaniu wziąłbym pod uwagę proces demielinizacyjny lub mniej prawdopodobnie ADEM, neuroboreliozę, zmiany naczyniopochodne.
Konsultacja okulistyczna: bez odchyleń od normy w badaniu okulistycznym
Zastosowano Leczenie: postępowanie diagnostyczne.
Epikryza
25-letni pacjent przyjęty do Oddziału Neurologii z powodu trwających 3 dni zaburzeń widzenia pod postacią podwójnego widzenia. W wywiadzie okresowe drętwienie w prawej kończyny górnej. W badaniu neurologicznym przy przyjęciu stwierdzono: obuoczne pogorszenie ostrości wzroku bez innych odchyleń w badaniu neurologicznym. W badaniu MR głowy uwidoczniono jedno ognisko w istocie białej prawego płata czołowego oraz 2 ogniska obecne w prawej części trzonu ciała modzelowatego mogące odpowiadać zmianom demielinizacyjnym. W badaniu płynu m.-rdz. [płynu mózgowo-rdzeniowego: przyp. autora] stwierdzono obecność wewnatrzpłynowej syntezy IgG.
W trakcie hospitalizacji samoistnie wycofały się zaburzenia widzenia.
W oparciu o objawy kliniczne i wyniki badań pracownianych można u chorego podejrzewać idiopatyczną chorobę demielinizacyjną (jednakże w chwili obecnej nie spełnia w pełni kryteriów diagnostycznych- McDonalda z 2005).
Stan Neurologiczny Przy Wypisie: bez zespołu neurologicznego, EDSS-0
Zalecenia:
1. W razie pojawienia się nowych dolegliwości proszç o kontakt z oddziałem neurologii MSS
2. Odbiór badań w kierunku boreliozy OUN po porozumieniu telefonicznym
**************************************
Podobne wpisy:
Następny post: PDDO 3: Najgorsze, które nastąpiło
Początek historii choroby: PDDO 1: Pierwsze Objawy Boreliozy
Jestem ciekawa co będzie dalej. Ze mną lekarze też nie wiedzieli co zrobić.
Co to jest to PDDO?
Właśnie PPDO odnosi się do tego, że lekarze nie wiedzieli co ze mną zrobić. Do szpitala trafiłem dwa razy. Pierwszy raz na własnych nogach, później musieli mnie przetransportować. Lekarze oznajmili, że jest to stwardnienie rozsiane, niemniej obraz zmian demielinizacyjnych jest niespecyficzny, dlatego określili mnie jako Przypadek Do Dalszej Obserwacji, stąd PDDO w nazwie wpisów.